Mnichov

Mnichov

je hlavním městem Bavorska, nachází se v podhůří Alp a je to třetí největší město v Německu. Mnichovem protéká řeka Isar, na níž se nachází ostrůvky Museumsinsel s Deutschen Museum, v bezsprostřední blízkosti najdete i Praterinsel, sem chodí mnichované i turisté rádi odpočívat a tráví zde svůj volný čas. Mnichov je plný menších i větších jezer jako je například Ammersee, Wörthsee nebo Stranbergské jezero. Patří k nim i Kleinhesselohersee v Anglické zahradě nebo jezero v Olympiaparku.

Úplným centrem a nejstarší částí města je kostel Petersbergl, kde byla již v 8. Století pobočka mnichů z kláštera Tegernsee. Mnichovu se nevyhnula morová epidemie ani třicetiletá válka.

Koncem 18. století došlo k velkému rozkvětu města, které v té době mělo na 170 tisíc obyvatel, v roce 1933 už jich bylo 840 tisíc. V 19. století se stal Mnichov známým evropským centrem umění a věd. Byla vybudována Ludwigstrasse s vítězným obloukem, kulturní centrum na náměstí Königplatz se stavbami ve stylu řecké antiky.

Ani Mnichovu se nevyhnulo nacistické hnutí, Hitler zde dokonce rozbil svůj hlavní stan. V roce 1972 se ve městě konaly Sedmnácté letní olympijské hry, kde došlo k zabití jedenácti izraelských sportovců palestinskými fanatiky. Dnes je Mnichov vzkvétající, pulzující město plné života, kam vyráží turisté buď jen na poznání památek, nebo i nočního života a zábavy.