Salzburg

Salzburg

je hlavním městem rakouské spolkové země Salzbursko. Město leží na řece Salzach v podhůří Alp.

Salzburg je se svými 200.000 obyvateli čtvrtým největším městem Rakouska a tvoří přirozené centrum regionu. Historické jádro města bylo zapsáno na seznam UNESCO a město si pečlivě buduje kulturně-historickou image zejména ve spojení s Wolfgangem Amadeem Mozartem, který se zde narodil. Celý Salzburg je skutečně fotogenický, kopcovitá krajina se totiž nevyhýbá ani městu.  Z nich je nejenom báječný výhled na město, ale také městu dávají jedinečnou atmosféru.

Na jihozápadě města se například nachází pověstmi opředená hora Unterberg vysoká 1853 metrů, na jihovýchodě je bezprostředně vedle města zase 1288 metrů vysoký Gaisberg.

V Salzburgu se také dochovalo opravdu velké množství památek a zajímavých staveb. Klášter svatého Petra (Stift Sankt Peter), Františkánský kostel (Franziskanerkirche), pevnost Hohensalzburg, Salzburge Dom (Salcburský dóm), Zámek Leopoldskron nebo Mozartův rodný dům. S Mozartovým jménem souvisí i některé další stavby a místa. Salzburg totiž sází na to, že se mnozí vydají doslova po Mozartových stopách a tak poznají město a jeho pamětihodnosti.

Salzburg je nepochybně zajímavé město, které toho může nabídnout opravdu hodně. Je to jedno z nejhezčích rakouských měst, jehož návštěvou rozhodně neprohloupíte.